سراتوس

تاریخ: 18 May 2011 ساعت: 09:16 بازدید: 70 نویسنده: سراتوس

(به نقل از بی بی سی)

 

 

چین از نظر تولید تحقیقات علمی می تواند در سال ۲۰۱۳، یعنی به مراتب زودتر از آنچه قبلا تصور می شد، از آمریکا پیشی بگیرد.

این، نتیجه گیری یک تحقیق عمده است که توسط آکادمی ملی علوم بریتانیا، به نام انجمن سلطنتی انجام گرفته است.

به نظر می آید کشوری که روزی قطب نما، باروت، کاغذ و چاپ را اختراع کرد، بار دیگر و به زودی از نظر علمی، در صدر قرار خواهد گرفت.

تحلیل و تفسیر این تحقیق، که یکی از معیارهای مهم سنجش تلاش های علمی است، نشان می دهد که چین از نظر علمی در سال های اخیر جهش بسیار چشم گیری داشته است. در این تحقیق، دستاوردهای علمی چین با آمریکا، اروپا و ژاپن مقایسه شده است.

آماری که در این تحقیق ارائه شده است، بر اساس تعداد مقالات علمی است که در نشریه های معتبر بین المللی منتشر می شود.

'جای تعجب نیست'

در سال ۱۹۹۶، سال آغاز این تحقیق، آمریکا ۲۹۲،۵۱۳ مقاله علمی منتشر کرد، که بیش از ده برابر مقالات علمی چین بود (۲۵،۴۷۴).

تا سال ۲۰۰۸، تعداد مقالات آمریکا کمی افزایش یافت و به بیش از ۳۱۶ هزار رسید، در حالیکه تحقیقات علمی منتشر شده چین به بیش از هفت برابر رسید.

در پیش بینی های قبلی و براساس رشد علمی که برای چین در نظر گرفته شده بود، تصور می شد که چین احتمالا بعد از سال ۲۰۲۰ میلادی از آمریکا جلو بیافتد.

اما تحقیق جدید نشان می دهد که چین بعد از پیشی گرفتن از بریتانیا، دومین کشور بزرگ تولید کننده تحقیقات علمی، تا دو سال دیگر می تواند از آمریکا هم سریعتر در این زمینه پیشرفت کند.

پروفسور کریس لوولین سمیت، مسئول ارشد تهیه این تحقیق، می گوید: "با توجه به میزان سرمایه گذاری چین در زمینه تحقیق و توسعه، از شنیدن این پیش بینی تعجب نکردم."

دولت چیناز سال ۱۹۹۹ به بعد میزان سرمایه گذاری در این زمینه را سالانه بیست در صد افزایش داده است و این رقم اکنون به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است. در سال ۲۰۰۶ در حدود یک و نیم میلیون دانشجوی چینی در رشته های مهندسی از دانشگاه ها فارغ التحصیل شدند.

در این تحقیق تاکید شده است که دستاوردهای علمی آمریکا در مجموع کاهش نخواهد یافت و در عین حال کشورهایی مانند ژاپن فرانسه هم این فرصت را خواهند داشت تا با چین به رقابت بپردازند.

پوفسور لوولین سمیت می گوید: "اما کاملا مشخص است که چین به القوه می تواند در آینده نزدیک و یا نه چندان دور، از آمریکا جلو بیفتد".


چین-از-نظر-تحقیقات-علمی-'از-آمریکا-پیشی-خواهد-گرفت' چین-از-نظر-تحقیقات-علمی-'از-آمریکا-پیشی-خواهد-گرفت' چین-از-نظر-تحقیقات-علمی-'از-آمریکا-پیشی-خواهد-گرفت' چین-از-نظر-تحقیقات-علمی-'از-آمریکا-پیشی-خواهد-گرفت' چین-از-نظر-تحقیقات-علمی-'از-آمریکا-پیشی-خواهد-گرفت' امتیاز : 562 دیدگاه(1)

تاریخ: 26 May 2011 ساعت: 10:50 بازدید: 652 نویسنده: سراتوس

مطلب موثری برای دانش آموزان - گردآوری از منابع گوناگون

 PDF این مطلب را از پایین دانلود کنید

 

 


Download


دستگاه-گوارشی-(سیستم-هاضمه) دستگاه-گوارشی-(سیستم-هاضمه) دستگاه-گوارشی-(سیستم-هاضمه) دستگاه-گوارشی-(سیستم-هاضمه) دستگاه-گوارشی-(سیستم-هاضمه) امتیاز : 784 دیدگاه(0)

تاریخ: 25 May 2011 ساعت: 15:09 بازدید: 300 نویسنده: سراتوس

شواهد تاریخی (سنگ نبشته ها و مکشوفاتی که چند دهه پیش در افغانستان کشف شده اند) گویای آنست که زبان دری تاریخ و سابقه ی دو هزار ساله  داشته که در سر زمین باختر (بلخ و تخارستان) از مخلوط زبانهای سانسکریت، پهلوی، سغدی و تخاری شکل یافته و رشد نموده است. کتیبه های سرخ کوتل بازگو کننده ی آنست که زبان دری در زمان کنیشکای کبیر مورد استفاده بوده و کنیشکاه فرمان و امور دولتی خود را به این زبان صادر می کرده بوده.  


برای شما دوستان توصیه می کنم که نخست این آهنگ زیبا از کیهان پرودکشن را بشنوید و سپس دنباله ی این مقاله را در  ادامه مطلب بخوانید                     

 

 


زبان-پارسی-و-آهنگ-پارسی زبان-پارسی-و-آهنگ-پارسی زبان-پارسی-و-آهنگ-پارسی زبان-پارسی-و-آهنگ-پارسی زبان-پارسی-و-آهنگ-پارسی امتیاز : 530 ادامه مطلب| دیدگاه(0)

تاریخ: 19 May 2011 ساعت: 07:26 بازدید: 216 نویسنده: سراتوس

فلم برای تاریخ

 

 

فیلم برای تاریخ from Republic Of Silence on Vimeo.


فلم-برای-تاریخ فلم-برای-تاریخ فلم-برای-تاریخ فلم-برای-تاریخ فلم-برای-تاریخ امتیاز : 465 دیدگاه(0)

آخرین مطالب

دوشنبه 06 آبان 1392
سه شنبه 23 مهر 1392
یکشنبه 20 اسفند 1391
سه شنبه 08 اسفند 1391
پنجشنبه 26 بهمن 1391
پنجشنبه 26 بهمن 1391
شنبه 23 دی 1391
سه شنبه 02 خرداد 1391
پنجشنبه 22 دی 1390
سه شنبه 04 بهمن 1390

مطالب محبوب

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
یکشنبه 25 اردیبهشت 1390
سه شنبه 27 اردیبهشت 1390
پنجشنبه 22 دی 1390
سه شنبه 27 اردیبهشت 1390

صفحات مطالب